Zakaz treningów, a także przełożenie pierwszych dwóch kolejek sezonu 2020 – takie decyzje zostały podjęte w ciągu ostatnich dni z powodu panującej w Polsce epidemii koronawirusa.

W piątek, 12 marca Główna Komisja Sportu Żużlowego wydała komunikat o następującej treści: ” W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 chorobę wywołaną przez koronawirusa SARSCoV-2, Polski Związek Motorowy zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Sportu, zwraca się do wszystkich organizatorów wydarzeń w zakresie działalności PZM z rekomendacją zawieszenia przeprowadzania zawodów, imprez oraz szkoleń do dnia 1 kwietnia 2020 r. W zależności od rozwoju sytuacji związanej z zagrożeniem epidemiologicznym, o dalszych zaleceniach będziemy informowali na bieżąco”.

GKSŻ nie wyraziła zgody na organizację zawodów treningowych (sparingów) do dnia 1 kwietnia 2020, zabroniła przeprowadzania zorganizowanych treningów na torach żużlowych, odwołała zgrupowanie Żużlowej Reprezentacji Polski zaplanowane w dniach 16-17 marca 2020 w Toruniu oraz przełożyła na środek maja mecz żużlowych kadr narodowych Polska – Australia, który był zaplanowany na 29 marca w Toruniu.

Z kolei 13 marca zarząd Ekstraligi Żużlowej w porozumieniu z Radą Nadzorczą, Polskim Związkiem Motorowym oraz wszystkimi klubami, zdecydował o odwołaniu dwóch pierwszych rund PGE Ekstraligi w sezonie 2020. To oznacza, że inauguracja tegorocznych rozgrywek odbędzie się w 17 kwietnia, o ile sytuacja w kraju na to pozwoli.

Tym samym, planowany pierwotnie na 3 kwietnia pierwszy mecz Speed Car Motoru Lublin w nowym sezonie we Wrocławiu z tamtejszą Betard Spartą, został przełożony na 24 kwietnia. Z kolei premierowe domowe spotkanie „Koziołków” z TRULY.WORK Stalą Gorzów Wielkopolski przeniesiono z 12 kwietnia na 14 czerwca.

Sytuacja jest jednak dynamiczna i niewykluczone, że w najbliższym czasie zapadną kolejne decyzje dotyczące rozgrywek w najlepszej żużlowej lidze świata. – Zasada, która nam przyświeca i która będzie przyświecać to bezpieczeństwo wszystkich uczestników PGE Ekstraligi 2020 oraz rozgrywanie meczów z udziałem kibiców. Sport w obecnej sytuacji musi zejść na drugi plan. Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę również z finansowych aspektów funkcjonowania klubów i zawodników. Cały czas przyglądamy się sytuacji i będziemy stosowali się do decyzji podejmowanych przez władze państwowe. Jesteśmy przygotowani na wszelkie warianty związane z kolejnymi decyzjami dotyczącymi rozgrywek, ale w tym momencie wszyscy powinniśmy skupić się przede wszystkim na tym, aby ograniczyć, na ile możemy, zagrożenia – powiedział Wojciech Stępniewski, prezes Ekstraligi Żużlowej, cytowany przez portal speedwayekstraliga.pl.

Jeżeli sezon rzeczywiście ruszy 17 kwietnia to wówczas nasza drużyna zacznie ligowe zmagania od występu na torze mistrzów Polski, Fogo Unii Leszno.