PGE Ekstraliga opublikowała zaktualizowany harmonogram spotkań nadchodzącej kampanii. Przedstawiono także szczegóły dotyczące „odmrażania” rozgrywek oraz wiele informacji organizacyjnych.

Sezon ruszy 12 czerwca, a finał zaplanowano 11 października. Zmagania dla każdego z ekstraligowców odbędą się w systemie mecz i rewanż, a następnie dojdzie do fazy play-off, w której walczyć o medale będą cztery czołowe drużyny tabeli.

Należy podkreślić, że tegoroczny sezon w PGE Ekstralidze będzie się odbywał bez udziału publiczności na trybunach. Taki stan rzeczy utrzyma się do czasu odwołania zakazu imprez masowych przez organy administracji państwowej. Wszystkie mecze będą transmitowane przez stacje telewizyjne. W piątki dwa spotkania będzie nadawać Eleven Sports, natomiast w niedzielę nSport+.

Już 1 maja zostanie otwarte siedmiodniowe okienko transferowe, podczas którego zawodnicy będą mogli podpisywać aneksy aktualizujące kontrakty. Od 8 maja zaplanowano początek czternastodniowej kwarantanny dla wszystkich zawodników, którzy przebywają obecnie poza granicami Polski. Zasady kwarantanny regulują odrębne przepisy państwowe. Wszyscy zawodnicy przebywający w Polsce oraz ich teamy zostaną zobowiązani do zminimalizowania aktywności poza domem, celem ochrony swojego zdrowia.

Po zakończeniu kwarantanny, ale nie wcześniej niż 23 maja, wymienione osoby oraz osoby funkcyjne na zawodach, których imienne listy kluby przedstawią wkrótce PGE Ekstralidze, przejdą obowiązkowe testy genetyczne na obecność COVID-19 (będą się one odbywały w miastach klubów). Testy przejdą również osoby funkcyjne z ramienia PZM, a więc sędziowie oraz komisarze torów. Koszty testów pokryje Ekstraliga Żużlowa wraz z klubami.

Zakładając negatywne wyniki testów na obecność COVID-19 u wszystkich osób wymienionych, treningi indywidualne i drużynowe w klubach PGE Ekstraligi rozpoczną się nie wcześniej niż 29 maja i potrwają do czasu rozpoczęcia rozgrywek, który wynika z nowego terminarza.

Dodatkowo każdego dnia, do zakończenia rozgrywek lub odwołania stanu epidemii wszyscy uczestnicy meczów, w tym zawodnicy i ich teamy będą zobligowani do monitorowania stanu swojego zdrowia, poprzez specjalny formularz. Temperatura będzie również mierzona każdej osobie wchodzącej na obiekt przed meczami i treningami – w ramach obowiązującego reżimu sanitarnego PGE Ekstraligi.

TERMINARZ RUNDY ZASADNICZEJ SEZONU 2020

12 czerwca (piątek): Betard Sparta Wrocław – Motor
21 czerwca (niedziela): Motor – Moje Bermudy Stal Górzów
26 czerwca (piątek): Fogo Unia Leszno – Motor
3 lipca (piątek): Motor – ROW Rybnik
12 lipca (niedziela): Eltrox Włókniarz Częstochowa – Motor
17 lipca (piątek): Motor – MRGARDEN GKM Grudziądz
24 lipca (piątek): Falubaz Zielona Góra – Motor
2 sierpnia (niedziela): Motor – Betard Sparta Wrocław
9 sierpnia (niedziela): Moje Bermudy Stal Górzów – Motor
14 sierpnia (piątek): Motor – Fogo Unia Leszno
23 sierpnia (niedziela): ROW Rynik – Motor
28 sierpnia (piątek): Motor – Eltrox Włókniarz Częstochowa
4 września (piątek): MRGARDEN GKM Grudziądz – Motor
13 września (niedziela): Motor – Falubaz Zielona Góra

Półfinały: niedziele 20 i 27 września

Finały oraz mecze o 3. miejsce: niedziele 4 i 11 października