Czas na bliższe przedstawienie nowych zawodników, którzy będą występować w Speed Car Motorze Lublin w PGE Ekstralidze w sezonie 2019. Na początek prezentujemy sylwetkę Grzegorza Zengoty.

Nowy żużlowiec naszego klubu urodził się 29 sierpnia 1988 roku w Zielonej Górze i od małego kibicował miejscowemu Falubazowi. – Od dziecięcych lat moje zainteresowania były związane z motocyklami, zwłaszcza, że mój tata był mechanikiem. A odkąd tata zabrał mnie kiedyś na stadion, to wiedziałem, że prędzej czy później będę żużlowcem – wspomina popularny „Zengi”.

Grzesiek zdał licencję w barwach Falubazu we wrześniu 2004 roku na torze w Toruniu. Swoje pierwsze ligowe występy zaliczył na poziomie pierwszoligowym w sezonie 2006. Rok później Zengota rozpoczął jazdę w Ekstralidze, gdzie spędził 12 kolejnych lat, do 2012 roku broniąc barw macierzystego klubu, a następnie będąc zawodnikiem Włókniarza Częstochowa i Unii Leszno. W tym czasie zielonogórzanin sięgnął po cztery drużynowe mistrzostwa Polski, po dwa z Falubazem (2009,2011) i Unią (2015,2017). Natomiast swoją najlepszą ekstraligową średnią biegopunktową zanotował w 2015 roku, gdy zdobywał średnio 1,841 pkt na bieg.

Pierwsze znaczące sukcesy w karierze Zengoty miały miejsce w 2008 roku. Wówczas nasz nowy zawodnik wywalczył wspólnie z Grzegorzem Walaskiem brązowy medal Mistrzostw Polski Par Klubowych, a wraz z reprezentacją Polski Drużynowe Mistrzostwo Świata Juniorów. Sukces z kadrą narodową „Zengi” powtórzył rok później. W 2009 roku cieszył się także ze zwycięstwa w finale Srebrnego Kasku.

Zengota ma ponadto na swoim koncie mistrzostwo Polski par klubowych (2015) wraz z Piotrem Pawlickim i Tobiaszem Musielakiem, a także zwycięstwo w finale Mistrzostw Europy Par w 2017 roku, wspólnie z Musielakiem i Mateuszem Szczepaniakiem.

– Cały czas powtarzam, że największe osiągnięcia są jeszcze przede mną. Miałem kilka fajnych wyników drużynowych, ale chciałbym jeszcze zdobyć coś w zawodach indywidualnych – przyznaje 30-latek.

Zengota ma bardzo duże doświadczenie zarówno na polskich torach, jak i zagranicznych. W trakcie swojej kariery zielonogórzanin jeździł w lidze angielskiej, duńskiej, niemieckiej i szwedzkiej. Mamy nadzieję, że wiele lat spędzonych na żużlu pomoże mu w osiąganiu dobrych wyników dla Speed Car Motoru.

Sponsorem biura prasowego jest: