Klub

Orlen Oil Motor Lublin - Dwukrotny Drużynowy Mistrz Polski (2022, 2023)

Orlen Oil Motor Lublin po niezwykle wymagającym sezonie obronił tytuł Drużynowego Mistrza Polski, pomimo że przed sezonem to inne drużyny z Betard Spartą Wrocław na czele były stawiane w roli głównych faworytów do złotego medalu. W sezonie 2023 Orlen Oil Motor Lublin pozyskał trzech nowych zawodników: Bartosza Zmarzlika, Jack’a Holdera i Fredrika Lindgrena. Kontrakt Platinum Motoru Lublin z trzykrotnym wówczas Indywidualnym Mistrzem Świata został określony mianem transferu dekady.

Orlen Oil Motor Lublin po raz kolejny udowodnił, że stwarza bardzo dobre warunki dla swoich zawodników, o czym świadczy fakt, że Fredrik Lindgren oraz Jack Holder zanotowali najlepsze sezony w karierze. Fredrik Lindgren zakończył sezon jako indywidualny wicemistrz świata, zaś Jack Holder uplasował się na czwartej pozycji w indywidualnych mistrzostwach świata, ale z powodu kontuzji musiał pauzować w jednym turnieju. W klasyfikacji indywidualnej PGE Ekstraligi Jack Holder zanotował największy progres wśród wszystkich zawodników startujących w najlepszej żużlowej lidze na świecie. Bartosz Zmarzlik wygrał w zasadzie wszystko, co mógł wygrać w roku 2023.

Przede wszystkim po raz czwarty został indywidualnym mistrzem świata, w klasyfikacji indywidualnej PGE Ekstraligi po raz szósty w karierze został najlepszym zawodnikiem, wygrał również indywidualne mistrzostwa Polski oraz indywidualne międzynarodowe mistrzostwa ekstraligi. Mateusz Cierniak obronił tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów, a rewelacja sezonu czyli Bartosz Bańbor wywalczył tytuł młodzieżowego indywidualnego wicemistrza Polski. Do złotego medalu Orlen Oil Motor Lublin poprowadził kapitan drużyny – Jarosław Hampel, który był najlepszym zawodnikiem Motoru w fazie play-off. Orlen Oil Motor Lublin obronił również tytuły mistrza Polski par klubowych oraz młodzieżowego mistrza Polski par klubowych.

Motor Lublin począwszy od sezonu 2017 z każdym rokiem notuje progres. Nie inaczej było też w sezonie 2023 co przełożyło się na drugie Drużynowe Mistrzostwo Polski wywalczone w meczach fazy play off odpowiednio z drużynami For Nature Solutions Apatora Toruń w ćwierćfinale, Tauron Włókniarza Częstochowa w półfinale oraz Betard Sparty Wrocław w finale PGE Ekstraligi. Miniony sezon był również sukcesem frekwencyjnym, po raz kolejny mecze Orlen Oil Motoru Lublin oglądały komplety publiczności na stadionie przy Al. Zygmuntowskich.

Zadanie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin.